Showtime Dönemi'nin Yıldızı: Kareem Abdul-Jabbar Kimdir?

Showtime Dönemi'nin Yıldızı: Kareem Abdul-Jabbar Kimdir?

Basketbolun süperstarlarının hayatına yakından baktığımız serimizde sıra, basketbola ilgisi olmayanların bile tanıdığı bir efsaneye geldi: Kareem Abdul-Jabbar. Sadece basketboldaki başarıları ile değil aktivistliği ile de adından sıkça söz ettiren Kareem Abdul-Jabbar, basketbol tarihinin en iyi oyuncuları listesinde üst sıralarda yer alıyor. Los Angeles Lakers’ın “Showtime” yıllarında Magic Johnson ve James Worthy gibi isimlerle parkelere çıkan usta pivot, olmazsa olmazı ikonik gözlükleriyle basketbol severlerin hafızalarına kazınmış durumda.

Olağanüstü başarılarla dolu basketbol kariyeri, NBA sırasında ve sonrasındaki aktivistliği ve yazarlığı ile dolu dolu geçen bir hayata sahip Kareem Abdul-Jabbar’ı tanımaya hazır mısın? Hadi, başlayalım öyleyse!

Kareem Abdul-Jabbar’ın Eski İsmi: Ferdinand Lewis Alcindor Jr.

Türkçeleştirilmiş ismiyle Kerim Abdül-Cabbar olarak da anılan basketbolcunun bu ismi, aslında doğduğunda ailesinin verdiği isim değil. Yıldız pivot, Müslüman olana kadar ailesinin verdiği isim olan Ferdinand Lewis Alcindor Jr.’ı kullandı. 1971 yılında Müslüman olmaya, ailesinin geçmişindeki kölelikle alakalı her şeyi ret etmeye ve yeni bir isimle ailesini onurlandırmaya karar vererek adını da değiştirdiğini açıkladı.

Bu sırada NBA’de ikinci yılında Bucks ile ilk şampiyonluğunu kazanan basketbolcunun ailesinden fanlarına herkes bu kararı karşısında şok oldu. Müslümanlık’ın daha az hoşgörü ile karşılaştığı bir dönemde, siyahi bir oyuncu olarak bu kararları alması toplum tarafından yadırganmasına sebep olsa da Kareem, kararından asla pişmanlık duymadığını pek çok kez tekrarladı.

Bir Efsanenin Doğuşu: UCLA ve Alcindor Kuralı

O zamanki adıyla Lew Alcindor, New York’ta 1947 yılında ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Bebekliğinden beri yaşıtlarına göre uzun bir çocuk olan Alcindor’un basketbolla tanışması ise lise yıllarında gerçekleşti. Okul takımını iki kez ulusal şampiyonluğa taşıyan Alcindor, lisedeki son yılında koçunun ırkçı bir söylemi yüzünden maçlarda bir kısmına katılmayı reddetti.

UCLA’deki ilk yılında birinci sınıfların oynamasına izin verilmediği için parkelere çıkamasa da 2.16 metrelik boyu ile ikinci yılına hızlı bir başlangıç yaptı. “Yeni Süperstar” olarak anılan ve ABD’nin en iyi spor dergilerinden Sports Illustrated’in kapağında yer alan Alcindor, ilk maçında 56 sayı kaydetti. Üç yıl boyunca takımın yükünü omuzlayan genç basketbolcunun smaçları öylesine etkiliydi ki NCAA, ligde smaç basmayı yasakladı. Alcindor Kuralı olarak anılan bu kural, 1976-77 sezonuna kadar yürürlükte kaldı.

NBA’deki İlk Yılları: Milwaukee Bucks

1969’da kolej oyuncularının NBA Seçmeleri’ne mezun olmadan girmesine izin verilmediği ve okumaya devam etmek istediği için UCLA Tarih Bölümü’nü bitirdikten sonra seçmelere katıldı. 1969 Seçmeleri’ne girdiğinde adını çoktan duyurmuştu, bu da Milwaukee Bucks tarafından ilk sırada seçilmesini sağladı. Aynı dönemde, hala American Basketball Association (ABA) Seçmeleri de yapıldığı için New York Nets de geleceğin yıldızını ilk sıradan seçti. Fakat Alcindor, Bucks ile devam etmeyi tercih etti. 

Kareem Abdul-Jabbar, 1969 - 1975 yılları boyunca forma giydiği Milwaukee Bucks ile birçok başarıya imza attı. Bunlardan ilki, Yılın Çaylağı da seçildiği ilk yılında Bucks’ı Doğu Konferansı ikinciliğine taşıması oldu. İkinci yılında ise takıma Oscar Robertson’ın da katılması ile Bucks hızlı bir tırmanışa geçti ve 1970-1971 sezonunu birincilikle kapattı. Bu sezon, Kareem’in hem sezonda hem de finallerde En Değerli Oyuncu seçildiği ilk yıl oldu.

Bucks’ın beş numarası olarak geçirdiği 6 yıl boyunca üç kez MVP seçilen Kareem, attığı sayılarla ve gösterdiği savunma performansıyla NBA tarihine geçti. Takımını, dört kez Konferans birinciliğine taşıdı. Bu dönemde birden fazla defa NBA Sayı Kralı ve Blok Kralı olarak ligdeki en iyi oyunculardan biri olduğunu herkese kanıtladı.

Şov Başlıyor: Lakers ve Showtime Yılları

Senin de Kareem Abdul-Jabbar’ı kafanda canlandırdığında gözünün önüne ikonik gözlükleri ve Lakers forması geliyorsa yalnız değilsin! Bucks’tayken de büyüleyici bir perforsmans göstermiş olsa da bu usta basketbolcunun efsanevi yılları, Lakers’la kazandığı şampiyonluklarla süslenmiş vaziyette. 

1975 yılında kültürel değerlerinin Milwaukee Bucks ve ABD Ortabatısı’nın değerleriyle tamamen uyuşmadığını düşünerek Los Angeles’a ya da New York’a transferini istedi. Bunun ardından 1975 - 1976 sezonuna Los Angeles Lakers’ta başladı. İlk yılında dördüncü kez MVP ödülünü alan Kareem, yaşadığı sakatlıktan dolayı Playofflar’ı kaçırmak zorunda kaldı. Gözlerine aldığı darbeler yüzünden korneasında sorun oluşan Kareem, gözlerinin daha fazla zarar almasını önlemek için gözlükle oyunlara çıkmaya başladı. 

1979 NBA Seçmeleri’nde Magic Johnson’ın takıma girmesiyle, Lakers 1980’lerde NBA’yi domine eden güç haline geldi. 1970’lere göre maçtaki yükün çoğunluğu omuzlayan olmayı bir kenara bıraksa da etkileyici başarılarına 1980’lerde de devam etti. 1984’de Wilt Chamberlain’in kariyer sayı rekorunu kırmasını ve altıncı kez MVP seçilmesini, gösterdiği üstün performansın örnekleri olarak sayılabilir.

Kareem Abdul-Jabbar’ın Kazandığı Ödüller

Kareem Abdul-Jabbar, 1989’da, 42 yaşındayken, NBA’de geçirdiği yirmi yılın ardından emekli olmak istediğini açıkladı. Emekli olduğunda, NBA’de en fazla maça çıkan basketbolcu ünvanına sahipti. Ayrıca, 38.387 sayıyla en fazla sayı ve 15.837 saha içi atış rekorları ile parkelere veda etti. Kareem’in başarıları aşağıda saydıklarımızla sınırlı değil, en fazla dikkat çekenleri senin için bir araya topladık.

  • 6 defa NBA Şampiyonluğu: 1971 yılında Milwaukee Bucks ile ve 1980, 1982, 1985, 1987 ve 1988’de Los Angeles ile toplamda 6 kez şampiyonluk kupasını kaldırdı.
  • 1971 ve 1985 yıllarında Finaller’de MVP seçildi.
  • Kariyeri boyunca toplam 6 kez NBA’in En Değerli Oyuncusu oldu.
  • 20 yıllık kariyerinde 19 kez All Star’a seçildi ve 17 kez All Star maçına çıktı. Kariyerinin ilk ve son yıllarında da All Star’da yer aldı, sadece 1977-78 elini kırdığı için katılamadı.
  • 1971 ve 1972’de arka arkaya iki kez NBA Sayı Kralı oldu.
  • Savunmadaki gücünün büyüklüğünü 4 kez NBA Blok Kralı seçilmesiyle gösterdi.
  • Toplamda 11 kere NBA Savunma Takımı’na seçildi.
  • İngilizcesi “Skyhook” olan çengel atışı yarattı. 70. doğum gününde NBA YouTube kanalı tarafından yayınlanan Kareem Abdul-Jabbar’ın 70 çengel atışının yer aldığı videoyu izleyebilirsin!

https://www.youtube.com/results?search_query=kareem+abdul+jabbar+nba

Basketbola Devam: Kareem Abdul-Jabbar’ın Koçluk Kariyeri

Oyuncu olarak NBA’deki kariyerini sonlandırdıktan sonra süperstar pivot, basketboldan uzak kalmak istemedi ve farklı takımlarda çeşitli koçluk görevleri üstlendi. Los Angeles Clippers ve Seattle SuperSonics için yardımcı koçluk yaptı. 2005’te yuvaya geri dönerek Los Angeles Lakers’da Phil Jackson’ın koçluğundaki takıma asistan koç olarak destek verdi. Bu dönemde iki kez daha NBA Şampiyonluğu duygusunu tatma fırsatı buldu. 2011’de ise NBA’e veda etti.

Basketbol dışında, aktivistliği ve yazarlığı ile de dikkatleri üstüne çeken Kareem Abdul-Jabbar’ın 2012 yılında Başkan Obama tarafından ABD’nin kültür elçilerinden biri olarak atandı. Basketbola olan tutkusu kadar yazarlığa olan tutkusunu, yazdığı kitaplarla perçinledi. Biyografileri dışında Sherlock Holmes serisinin de dahil olduğu ondan fazla kitabı bulunmakta. Kareem Abdul-Jabbar’ın hayatı ve hayata bakış açısı hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen biyografilerini okumanı öneriyoruz.

Kareem Abdul-Jabbar’ın LeBron James, Michael Jordan ve daha nice yıldız basketbolcuya ilham olan başarıları ve hayatı bizi çok etkiledi. Eğer sen de en az bizim kadar etkilendiysen ve içinde basketbol oynama isteği oluştuysa sana son bir önerimiz var. Sneaks Cloud’u hemen ziyaret edip ihtiyacın olan şorttan topa çeşit çeşit basketbol ürününe ulaşabilirsin. Basketbol ürünlerini sepetine ekle ve ilk atışını yapmaya hazır ol! 

İlgili Ürünler
Beğenebileceğin Diğer Yazılar