İzledikten Sonra Kendini Doğaya Bırakmak İsteyeceğin 10 Doğa Filmi

İzledikten Sonra Kendini Doğaya Bırakmak İsteyeceğin 10 Doğa Filmi

Doğal zenginlikleri beyaz perdeye taşıyan ve usta yönetmenlerin marifetli dokunuşu sayesinde doğayı yıldız bir oyuncu gibi başrole yerleştiren filmler, izleyen herkeste çantasını sırtına takıp benzersiz bir maceraya atılma isteği doğurur şüphesiz. Peki en güzel doğa macera filmleri hangileridir, biliyor musun? Birbirinden çarpıcı, bir süre şehirdeki hayattan uzaklaşıp doğanın ortasında yaşamak isteği uyandıracak filmleri sizin için listeledik. 

1) Into The Wild

Doğa filmi denince akla ilk gelen yapımların başında "Into the Wild" yer alır. Usta oyuncu Sean Penn tarafından yönetilen film, kendisine Alexander Supertramp adını veren ve mezuniyetten sonra modern yaşamı reddederek vahşi doğanın kalbine yürümeyi seçen bir gencin gerçek yaşam öyküsüne dayanır.  

 2) The Revenant

Leonardo DiCaprio'ya yıllarca beklediği Oscar'ı getiren film olarak da ünlenen The Reverant, insanın tabiatla mücadelesini en çarpıcı şekilde işleyen yapımlardan biri... Kürk avcısı Hugh'un avcıyken ava dönüşme hikayesini anlatan film, DiCaprio'nun unutulmaz performansı ve usta yönetmen Alejandro Inarritu'nun olağanüstü rejisi sayesinde uzun yıllar boyunca hafızalardan çıkmayacak doğa macera filmleri arasında yer alır.

3) Wild

Annesini ve evliliğini neredeyse aynı zamanda kaybeden genç bir kadının kendini arayış öyküsünü konu edinen Wild, tam olarak çantasını sırtına takıp vahşi doğayı keşfetme hayaliyle yanıp tutuşan maceraperestlere hitap eder. Ünlü oyuncu Reese Witherspoon'un kendisini ispat edercesine canlandırdığı Cherly karakteri, modern yaşamın getirdiklerinden boğulmuş pek çok insan için ilham verici bir cesaret örneği gösterir.

4) Lion King

Lion King, Türkiye'de bilinen adıyla "Aslan Kral", esasen bir çizgi yapım olmasına rağmen doğa yaşamını en iyi anlatan prodüksiyonlar arasında bulunur. 2019 yılında live action versiyonu da çekilen yapım, "yaşam döngüsü" felsefesiyle doğadaki besin zincirini çarpıcı bir şekilde dile getirir. Hayvanlar arası mücadeleyi konu edinmesi sebebiyle de büyük ilgi gören yapım, en sevilen doğada geçen filmler arasında kabul edilir. 

5) L'Ours

Usta yönetmen Jean Jacques Annaud tarafından çekilen L'Ours, başrolüne gerçek bir vahşi hayvanı taşıyan nadir filmler arasındadır. Annesi avcılar tarafından vurulan yavru ayı Youk'un doğada var olma mücadelesini konu edinen film, kadrosunda çok az insan barındırması ve tamamı gerçek hayvanlarla çekilmiş olması nedeniyle en ilgi çekici doğa filmlerinden biri olarak görülür.

6) Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan'a Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü getiren film, doğayı bizzat konu edinmese de doğanın zenginliğinden kusursuz bir şekilde faydalanır. Yönetmenin dahice yaklaşımı sayesinde hikayenin bir parçası haline gelen Kapadokya, doğal güzellikleri sayesinde film boyunca seyircinin aklına nakış gibi işlenir. Gidemeyenlerin öyküsünün anlatıldığı filmde "bırakılamayan" rolünü üstlenen, bizzat Kapadokya'nın nefes kesici doğasıdır.

7) Life of Pi

Kendinizi bir anda uçsuz bucaksız okyanusun ortasında küçük bir teknede bir kaplanla mahsur kalmış bulsanız ne yapardınız? Yann Martel’in kitabından esinlenen bu film sizi bambaşka yolculuklara çıkarıyor. Gemi kazasından tek kurtulan yolcu Pi’nin eşsiz serüvenine tanıklık etmekten asla çekinmeyin. Soundtrackleri ile de büyüleyen bu film sizi uzak diyarlara götürecek.

8) The Jungle Book

Doğada ya da ormanda geçen filmler denince akla gelen ilk yapımlardan biri de Disney'in dünyaca ünlü yapımı The Jungle Book'tur. Türkçeye "Ormanın Kitabı" olarak çevrilen ve 2017 senesinde live action versiyonu da çekilen film, küçük bir çocuk olan Mowgli'nin ormanda kayboluşunu ve vahşi hayvanlar tarafından büyütülmesini konu edinir.

9) Baraka

Esasen belgesel nitelikli bir film olsa da, doğa filmlerinden bahsedip de Baraka'yı anmamak olmaz. İnsanoğlunun doğadaki yaşamını ve mücadelesini mercek altına alan yapım, birbirinden çarpıcı kareleri sayesinde doğanın insana değil, insanın doğaya ait olduğunu net bir şekilde ispatlar. Çekimleri 6 kıtada ve 24 farklı ülkede gerçekleştirilen yapım, insanoğlunu en tarafsız şekilde yansıtan filmler arasında ilk sıralardadır.

10) Cast Away

Usta oyuncu Tom Hanks ve dahi yönetmen Robert Zemeckis'i bir araya getiren Cast Away de en çarpıcı doğa macera filmleri arasında bulunur. Uçağı ıssız bir adaya düşen bir kargo şirketi çalışanının yalnızlıkla ve doğayla mücadelesini konu edinen film, Tom Hanks'in akıllara kazınan performansı sayesinde bugün bile sinema dünyasının unutulmazları arasında anılır.

Eğer siz de birbirinden keyifli doğa filmlerinden ilham alarak benzersiz bir doğa deneyimi yaşamak istiyorsanız, hemen sneakscloud.com'u ziyaret edebilir ve birbirinden kaliteli outdoor ekipmanları arasından dilediğinizi seçerek kendi serüveninizin peşine düşebilirsiniz.


İlgili Ürünler
Beğenebileceğin Diğer Yazılar