NBA'nin En Çok Sayı Atan Oyuncuları

NBA'nin En Çok Sayı Atan Oyuncuları
#NBA#basketbol

Dünyanın en özel spor organizasyonlarından olan NBA, basketbol ve şovu bir araya getirmesi sayesinde popüler hale geldi. Tabii ki bu şovun en önemli parçaları da NBA oyuncuları. Bu muhteşem organizasyonun parlayan yıldızı olan basketbolcular, birçok gencin idolü oldu. Geçmişten günümüze kadar onlarca yıldız basketbolcu hayatımıza girdi. Kimi zaman kırmaya çalıştıkları bir NBA sayı rekoru vardı, kimi zamansa en iyi smacı vurabilmek için yarıştılar. İşlerini yaparken keyif aldılar, keyif verdiler. Yıldızlar bazı maçlarda öyle bir parladılar ki izleyenlerin gözleri kamaştı. Wilt Chamberlain, Kobe Bryant, David Thompson, Elgin Baylor ve daha fazlası NBA tarihinin en çok sayı atan oyuncuları arasına girdi. İşte, bir maçta alev alan elleriyle tarihe geçen büyük yıldızlar...

1- Wilt Chamberlain

2.16'lık pivot için sayı atmak çok olağan dışı bir şey değildi. O, maç başı 40 - 50 sayı ortalamalarıyla oynayan gerçek bir sayı kralıydı. Fakat, tarihler 2 Mart 1962'yi gösterdiğinde, bu adam bambaşka bir şekilde tarih yazdı. Chamberlain, Philadelphia formasıyla New York Knicks'e 100 sayı attı. Üç sayı çizgisinin olmadığı bir dönemde 36 saha içi isabeti bulan dev pivot, bu performansıyla NBA tarihinin bir maçta en çok sayı atan oyuncuları arasında ilk sıraya yükseldi. 

2- Kobe Bryant

 

Modern zamanların en büyük basketbol üstatlarından biri. Onun hücum repertuarında her tarz basket vardı. Los Angeles Lakers'ı yıllarca taşıyan süper yıldız, Toronto Raptors'a karşı epik bir performans sergiledi. Bir anda rakip potaya 81 sayı bırakan Kobe, tüm dünyanın gözü önünde tarihe geçmeyi başardı. NBA en çok sayı atan oyuncular listesi açıkladığında hala dördüncü sırada yer alan efsane, birçok gence basketbola başlama noktasında ilham verdi.

3- David Thompson

Oynadığı basketbolla dünyanın en büyük basketbol yıldızı Michael Jordan'a ilham veren David Thompson, bir maçta 73 sayı atarak NBA sayı rekoru kıran oyuncular arasına girdi. Takımının kaybettiği maçta Thompson 73 sayısıyla tarihe geçse de, aynı gün rakip potaya 63 sayı bırakan George Gervin o yılın sayı kralı oldu.

4- Elgin Baylor

1960 yılında, rakip potaya 71 sayı attığında NBA'de bir maçta en fazla sayı atan oyuncu Elgin Baylor olmuştu. Bu unvanını iki yıl sonra Chamberlain'e kaptıran yıldız basketbolcu, her şeye rağmen hala üst sıralarda kendisine yer bulabiliyor.

5- David Robinson

San Antonio Spurs'un amirali, pivotu, yıldızı... En kısa tabirle David Robinson, Tim Duncan gelene kadar Spurs'un her şeyiydi. Yıldız pivot, içindekileri Los Angeles Clippers'a döktüğünde, istatistik kağıdında 71 sayı attığı yazıyordu. Amiral, sadece bu performansıyla değil, tüm kariyeriyle NBA'in en önemli oyuncularından biri olarak dikkat çekiyor.

6- Devin Booker 

NBA'de aktif oynayan oyuncular içinde skor potansiyeli en yüksek birkaç isimden biri de Devin Booker. Booker, bunu henüz 20 yaşındayken Boston Celtics'e 70 sayı atarak kanıtladı. Kobe Bryant gibi bir efsane tarafından defalarca övülmesi bile onun ne kadar yüksek potansiyelli olduğunu gösteriyor. Booker'ın, Kobe tarafından kendisine verilen öğüdü dövme olarak vücudunda kalıcı hale getirmesi de aralarındaki ilişkiyi özetlemeye yetiyor.

7- Michael Jordan

 

NBA efsanelerinden bahsedildiği bir yerde Michael Jordan'ın es geçilmesi teklif dahi edilemez. Hele ki Majesteleri rakip potaya 69 sayı gönderdiyse... Cavaliers potasına 69 sayı gönderen Jordan, hala bir maçta en çok sayı atan oyuncular arasında yedinci sırada bulunuyor.

Basketbol yıldızlarının ulaştığı sayıların yanında, takım performansları da her zaman merak konusu oluyor. İki takımın da yüksek sayılara ulaştığı, NBA tarihinin en yüksek skorlu maçlarına göz atabilirsin.

Sen de en iyi basketbol yıldızları gibi unutulmaz performanslar sergilemek istiyorsan, tarzına uygun basketbol ayakkabılarını sneakscloud.com'da bulabilirsin.Beğenebileceğin Diğer Yazılar