Oyunda Kalmanı Sağlayacak Basketbol Aksesuarları

Oyunda Kalmanı Sağlayacak Basketbol Aksesuarları
#basketbol

Basketbol, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan önemli seviyede dayanıklılık gerektiren bir spor. Fiziksel dayanıklılığın daha işlevsel hâle gelmesi için de basketbol oynarken hareket kabiliyetini artıracak, parkede daha iyi hissetmeni sağlayacak ekipmanlar tercih etmen gerekiyor. Üstelik basketbol ekipmanları sağlığını korumak, darbeleri önlemek ve darbeye bağlı olmayan sakatlıklar oluşmaması için de son derece önemli.

Milyonlarca insanın büyük bir tutkuyla takip ettiği bu sporda, basketbol aksesuarları çeşitlerini farklı başlıklar altında ele almak mümkün. Basketbol ayakkabısı ve çorap, oyunun oynanabilmesi için gerekli olan temel ekipmanlar arasında yer alırken basketbol kolluğu ve basketbol dirsekliği hem sağlığını korumaya yarar hem de parkede daha havalı görünmene katkı sağlar. Oyunda kalmanı kolaylaştıracak bu ekipmanları tek tek detaylı şekilde incelemek ve basketbol sporunun doğası içerisinde senin için yaratacağı faydaları açıklamak oldukça yararlı olabilir.

1. Basketbol Ayakkabısı

Gerek performansa katkısı gerekse de şık görünümüyle basketbol ayakkabıları en önemli ekipmanlar arasında yer alıyor. Hareket ve dengenin birlikte doğru şekilde kullanılmasının çok önemli olduğu basketbolda, doğru ayakkabıyı seçmek hem performansının artmasını hem de ayak ve bilek sağlığını korumanı sağlıyor. Konforlu ve kullanışlı bir basketbol ayakkabısı seçtiğinde parkedeki hareketlerinin çok daha işlevsel ve rahat hâle geldiğini görmen de cabası.

2. Çorap

Ayakların aktif şekilde kullanıldığı basketbolda rahat hissetmen epey önemli. Basketbol çorapları da bu rahatlığı sağlayan en önemli ekipmanlardan biri. Zira sürekli hareket ettiğin ve vücudunun terleyerek sıvı kaybettiği bir aktivite esnasında özel havalandırma bölgesine sahip olan çoraplar performansının artmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bu aksesuar zemine yapacağın sert inişlerde de yastıklama özelliği sayesinde ayakkabı içerisinde esneklik oluşturarak darbelere karşı daha güvende olmanı mümkün kılıyor.

3. Kafa Bandı

Basketbol kafa bandı modellerinin temel işlevi, oyun sırasında sporcuların dikkatinin dağılmasını önlemesi. Bir ikili oyun sırasında ya da pota altındaki mücadelede saçının, gözünün önüne gelmesi ya da dağılması konsantrasyonunun bozulmasına neden olabilir. Fakat kafa bandı kullanıyorsan böyle bir sorun yaşaman imkânsız. Ek olarak sünger veya havlu kullanılarak üretilen kafa bantları, kafa ve saçta oluşan terin bir kısmını emerek alnından ter akmasını önlüyor.

4. Kolluk

Basketbol kolluğu kan dolaşımını hızlandırıyor ve kasların gevşemesini önleyip onları diri tutuyor. Allen Iverson'ın kullanmasıyla tüm dünyada popülerliği artan ve basketbolcuların daha şık görünmelerine de yardımcı olan kollukların, Allen Iverson özelindeki çıkış hikâyesiyse biraz ilginç. Iverson'ın dirseğindeki zedelenmenin etkisini azaltmak için, Koç Lenny Currier tarafından oyuncuya kolluk takması tavsiye ediliyor ve Iverson da bu tavsiyeye uyarak sleeve ismi de verilen bu ekipmanı kullanmaya başlıyor. Nitekim ağrıları azalan yıldız oyuncu, kolluk taktığı ilk maçta 51 sayı atmayı başarıyor.

5. Dizlik

Baskı yapma ve destekleme özelliğine sahip olan dizlikler, dizin üzerine baskı uygulayıp eklem kaslarını kontrol altına alıyor. Dizlikler ek olarak teri dışarı atıp basketbolcuya daha rahat hareket etme şansı tanıyor.

6. Basketbol Kol Bandı

Basketbol kol kandı kolluktan farklı olarak kolun tamamına değil, takıldığı bölgeye etki ediyor. Ağrı ya da zorlanma hissettiğin bölgeye takabildiğin kol bantları, söz konusu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak kolunun hareketinin kısıtlanmasını önlüyor. Kol bantları ayrıca sporcuların şıklığını tamamlayan önemli unsurlardan biri.

7. Dirseklik

Oyunun her alanında ciddi temaslar içeren bir spor olan basketbolda, dirsekler darbeye en açık alanların başında geliyor. Bir pota altı mücadelesinde ya da sert temasların olduğu bir savunmada dirseğine alabileceğin en ufak bir darbe bile ağrı hissetmene neden olabilir. Bu nedenle basketbol dirsekliği kullanımı olası darbelerden korunmak için oldukça faydalı. Ayrıca dirsekte oluşan bir sakatlık sonrası hareket kabiliyetini artırmak için de dirseklik kullanımı öneriliyor.

8. Dişlik

Yine temas anında en çok hasar görebilecek bölgelerden biri de ağız ve dişler. Özellikle ribaund almaya çalışırken dişlerine gelebilecek bir dirsek veya top sürerken yüzüne alacağın bir darbe dişlerinin hasar görmesine neden olabilir. Bu tarz darbeye bağlı hasarlar almamak için, basketbol dişlik kullanımı oldukça büyük bir öneme sahip.

9. Parmaklık

Basketbol parmaklık çeşitleri parmaklarının toptan veya diğer sporculardan alacağı darbelerin etkisini azaltmak için ideal. Topu kontrol etmek istediğin bir anda parmağına istemediğin şekilde gelmesi ya da oyuncuların mücadele esnasında parmaklarına farklı bir temasta bulunması, istemediğin sonuçlar oluşmasına neden olabilir. Parmaklık kullandığında bu darbeleri önlüyorsun. Ayrıca parmaklarda oluşabilecek kırık, çatlak veya güç kaybı gibi durumlarda da parmaklık kullanımı saha içerisinde daha rahat hareket etmeni sağlıyor.

10. Ayak Bilekliği

Basketbol ayakkabısı ve çorap modellerinin yanı sıra ayak bilekliği de hem sağlığını koruyan hem de hareket kabiliyetini artıran ekipmanlar arasında yer alıyor. Sürekli hareket hâlinde olduğun bu sporda, ayak bileğinde darbelere bağlı olmadan da sakatlık oluşma olasılığı oldukça yüksek.Ayak bilekliği burkulma gibi sakatlıklara karşı koruma sağlar. 

Sen de basketbol oynarken daha rahat hissetmeni sağlayacak aksesuarları satın almak ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamak için sneakscloud.com adresini ziyaret edebilirsin.

İlgili Ürünler
Beğenebileceğin Diğer Yazılar