Aç Karnına Kardiyo Yapılır mı?

Aç Karnına Kardiyo Yapılır mı?

Bir vücudu dinç tutan şey düzen ve disiplindir. Bu noktada düzenli uyku ve spor yapmak ise bu disiplini getiren faktörlerden oluyor. Zor bir alışkanlık gibi gözükse de disiplin, hayatına adapte ettiğin andan itibaren geri dönüşü olmayan bir düzenleyicidir. Haftanın belirli günleri kardiyo yapmak veya doğru makrolarla oluşturulmuş bir beslenme düzeni oluşturmak hayatında fark yaratacaktır. 

Kardiyo denince sadece akla yarın yokmuş gibi koşmak gelmemelidir. Çeşit çeşit fonksiyonları bulunan spor türünde ise temel amaç sağlık. Bu noktada koşmanın hiçbir yerde zararı olmadığı gibi aç karnına yapılan kardiyonun da bir zararı bulunmuyor. Genellikle sporcuların definisyon döneminde veya fazla kilosu olan kişilerin yaptığı sabah kardiyosu, uyandıktan sonra aç karna yapılan kardiyo türlerindendir. 

Koşarken duyulan enerji ihtiyacı, vücutta depolanan yağlardan karşılandığı için kilo fazlası olan kişilerin en çok tercih ettiği kardiyo türlerindendir. Genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında aç karnına yapılan kardiyoda, tempo ise tamamen kondisyonuna bağlıdır. İlk başlayanlar için hafif tempo ile devam etmesi önerilir, sonrasında ise orta tempoya doğru geçiş yapılması önerilir.

1 saat kardiyo kaç kalori yakar?

Elbette bu göreceli bir konudur. Koştuğun arazinin eğimi ve kardiyonun temposu ise oldukça etkilidir. Fakat orta tempolu ve normal eğimde yaptığın kardiyoda yaktığın kalori 350-400 arasında değişmektedir.

Kalori açığı mı? Kardiyo yapmak mı?

Bu ucu açık konuda gerçekten büyük tartışmalar yer almaktadır. Sneaks Cloud olarak şunu diyebiliriz ki amacın kilo vermek ise hangisini seçeceğin senin iradene kalmış. Hangisi daha kolay yapabiliyorsan ve seni daha az zorluyorsa onu yapmalısın. Aynı anda yapmak zor olsa da ikisini yapabileceksen bile oldukça dikkatli olmalısın çünkü kas kaybetmek, geri kazanılması zor bir durumdur. Aynı zamanda yoğun tempoya maruz kalıp gerekli enerji ihtiyacını sağlayamayan vücut, gün içerisinde sana daha yorgun hissettirebilir.

Neticede kardiyo sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı ve dinç bir vücut için de yapılabilir. Yine de kardiyoyu yaparken hem kondisyonuna hem de aldığın gıdalara dikkat et. 

İlgili Ürünler

Beğenebileceğin Diğer Yazılar