TÜM ALIŞVERİŞLERDE %3 PARA PUAN HEDİYE

Basketbol Topu Modelleri

  20 ürün listeleniyor

  Basketbol hem dünya genelinde hem de Türkiye’de keyifle oynanan bir takım sporudur. Profesyonel olarak oynanmasının yanı sıra okullarda ya da amatör olarak da oynanabilir. Açık veya kapalı alanlarda oynanan bu oyun, hem bedensel hem zihinsel gelişim sağlar. Amatör olarak oynuyorsan daha keyifli hale getirmek için forma, spor ayakkabı, bileklik saç bandı gibi aksesuarlar ile hem tarz bir görünüm yakalayabilir hem de oyundaki performansını arttırabilirsin. Bu oyunu oynamak içinse temel ihtiyaç basketbol topudur.

  Basketbol Topu Çeşitleri

  Basketbol oynamak için temel eleman basketbol topudur. Ağırlığına göre numaralandıralan basketbol topu oynayacak kişinin yaş aralığına göre seçilmelidir. Aynı zamanda üretildikleri malzemeye göre deri ve kauçuk olara da gruplandırılır. 

  Ağırlığına ve Boyutuna göre Basketbol Topu

  • 3 numara basketbol topu : 56-57 cm çevre - 297-318 gram ağırlık
  • 5 numara basketbol topu : 69.5-70.5 cm çevre - 396-453 gram ağırlık
  • 6 numara basketbol topu : 72-75 cm çevre - 510-566 gram ağırlık
  • 7 numara basketbol topu : 75-78 cm çevre - 567-650 gram ağırlık

  Yaşa göre Basketbol Topu

  • 5-8 yaş kız ve erkek çocuklar için basketbol topu : 3 Numara
  • 8-13 yaş kız ve erkek çocuklar için basketbol topu : 5 Numara
  • 14 yaş üzeri kız çocuklar ve yetişkin kadınlar için basketbol topu : 6 Numara
  • 14 yaş üzeri erkek çocuklar ve yetişkin erkekler için basketbol topu : 7 Numara

  Uluslararası basketbol oyunlarında kadınlarda 6 erkeklerde 7 numara basketbol topu kullanılmaktadır.

  Basketbol Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

  Kauçuk basketbol topu deriye nazaran daha fazla sıçrama yetisine sahiptir. Bu sebeple kauçuk top seçimi daha konforlu bir oyun sağlayacaktır. Ayrıca kauçuk basketbol topu suya dayanıklıdır ve özellikle açık sahalarda ıslak zeminde daha kullanışlıdır. Deri basketbol topları ise kapalı (iç) saha kullanımları için daha uygundur. Basketbol topunun kaliteli malzemeden üretilmiş olması daha fazla dayanıklılık ve uzun ömür sağlar. 

  Basketbol topu fiyatları geniş bir yelpazededir, ihtiyacınıza yönelik kalite, marka, boy ölçüleri ve üretim malzemesine göre uygun fiyatlı basketbol topu seçimini Sneaks Cloud’dan yapabilirsiniz.

  Resmi Maçlarda Hangi Basketbol Topu Kullanılır?

   FIBA resmi maçlarında deri basketbol topu kullanılmaktadır. 567 ile 650 gram aralığında ve 75 ile 78 cm arasındaki bir çevre genişliğine sahip olmalıdır. Bu da 7 Numara basketbol topu anlamına gelmektedir.

  Sneaks Cloud’da adidas ve Nike marka basketbol topu'nun yanı sıra basketbol severler için özel bir anlam taşıyan Jordan koleksiyonuna ait de basketbol topu bulabilirsin. Her yaş grubuna uygun ölçülerde 3-5-6 ve numara basketbol topu seçeneklerini incelemek için yukarı bakman yeterli.