Puma Suede

Puma, efsanevi ayakkabısı Suede’in bu yıl 50. Yaşını kutluyor! Spor kültürüne adını kazıyan Suede kendini ifade etme, bireysellik ve özgürlük kavramlarına vurguda bulunuyor.

16 Ekim 1968'de Mexico City'deki Yaz Oyunları'nda Amerikalı atlet Tommie Smith, PUMA ayakkabılarıyla 200 metre dünya rekorunu kırdı. Zafer standına yürüdüğünde, ayağında siyah bir çorap ve sol elinde bir adet Puma Suede vardı.

"Suede'in bir tarzı var ve bu ayakkabıyı çok seviyorum. Onları zafer standına götürdüm çünkü bana kendimi hatırlatıyordu" diyen Smith, Yaz Olimpiyatları’nı kazandığı gün tarihte çok konuşulacak ve efsaneleşecek hareketini yaptı; elindeki Suede'i kaldırdı, standa koyduktan sonra sağ yumruğunu, eşitlik ve insan hakları için sessiz bir hareketle kaldırarak evrensel mücadeleyi başlattı. "Onlar rahatsız edici derecede güçlü, mütevazi ve karanlıktı."

Suede, moda sahnesine ilk olarak 1968 yılında çıktı ve o günden itibaren oyunu değiştirmeye devam ediyor. Basketbol kortlarından sokak köşelerine, seksenli yılların break dansçılarından günümüzün moda tutkunlarına, her neslin ikonları onu tercih etti. Kısacası Suede, tarz ile devrim yapılabileceğinin en güzel kanıtı oldu.